2020 Programme at a Glance

NB: due to the canceallation of the 2020 Festival this programme is reference-only.

SAT 23 MAY

FAMILY FUN WEEKEND, 10:00 to 16:00 - Reeth Green

1 Fremington Edge Walk, 10:15 to 15:15 - Meet at Reeth Green Bus Shelter

2 Family Ceilidh, 13:00 to 15:00 - Reeth Memorial Hall

3 Fourum, 16:00 to 17:00 - Reeth Memorial Hall

4 WÖR!, 19:30 - St. Andrew’s Church, Grinton


SUN 24 MAY

FAMILY FUN WEEKEND, 10:00 to 16:00 - Reeth Green

5 River Swale & Gunnerside Ghyll Walk, 10:30 to 14:45 - Meet lay-by B6270 Crackpot juncn.

6 Stuart Masters & Harkiret Singh Bahra, 16:00 to 17:00 - Reeth Memorial Hall

7 European Union Chamber Orchestra, 19:30 - Tennants Garden Rooms, Leyburn


MON 25 MAY

FAMILY FUN WEEKEND, 10:00 to 16:00 - Reeth Green

8 VOCES8 Singing Workshop, 14:00 to 15:30 - St. Andrew’s Church, Grinton

9 Aeris Brass, 16:00 to 17:00 - Reeth Memorial Hall

10 VOCES8 & Rachel Podger, 19:30 - St. Andrew’s Church, Grinton


TUE 26 MAY

11 Reeth Social History Walk, 09:30 to 11:30 - Meet at Reeth Green Bus Shelter

12 Film: In Search of Beethoven, 10:30 to 12:40 - Leyburn Arts Centre

13 Lower Wensleydale and Aysgarth Walk, 11:00 to 15:00 - Meet at Aysgarth National Park Centre

14 Reeth Social History Walk, 12:30 to 14:30 Meet at - Reeth Green Bus Shelter

15 Bammental School Symphony Orchestra, 16:00 to 17:00 - St. Andrew’s Church, Aysgarth

16 The Fretless, 19:30 - St. Andrew’s Church, Grinton


WED 27 MAY

17 Foxglove Covert Walk, 10:30 to 12:30 - Meet at Cambrai Lines Barracks

18 Foxglove Covert Walk, 13:00 to 15:00 - Meet at Cambrai Lines Barracks

19 Meera Maharaj & Dominic Degavino, 13:15 to 14:15 - St. Michael’s Church, Spennithorne

20 People Show, 137 16:00 to 17:00 - Georgian Theatre Royal, Richmond

21 Ukulele Orchestra of Great Britain, 19:30 - Tennants Garden Rooms, Leyburn


THU 28 MAY

22 River Ure & Jervaulx Abbey Walk, 10:30 to 14:45 - Meet at Jervaulx Abbey Tea Rooms

23 Poetry Open Mic, 11:00 to 13:00 - The Burgoyne Hotel, Reeth

24 Philippa Mo & William Towers, 16:00 to 17:00 - Bedale Hall

25 Brodsky Quartet & Laura van der Heijden, 19:30 - St. Gregory’s Church, Bedale


FRI 29 MAY

26 Flora of Lower Swaledale Walk, 11:00 to 15:00 - Meet at St. Agatha’s Church, Easby

27 Brìghde Chaimbeul, 16:00 to 17:00 - St. Agatha’s Church, Easby

28 Scenic Fell Run, 18:00 to 20:00 - Meet at the beach at Semerwater

29 Hallé Cellos, 19:30 - St. Mary’s Church, Richmond

30 Leyburn Brass Band, 19:30 - St. Andrew’s Church, Aysgarth


SAT 30 MAY

31 Pneûma Dance Project, 16:00 to 17:00 - Georgian Theatre Royal, Richmond

32 Swale Singers, 19:30 - St. Mary’s Church, Richmond

33 Martin Taylor, 19:30 - St. Andrew’s Church, Grinton


SUN 31 MAY

34 Cringley Hill Walk, 10:00 to 15:00 - Meet at Raw Bank, SE of Arkle Town

Festival Service, 10:30 - St. Andrew’s Church, Grinton

35 Polaris Duo, 16:00 to 17:00 - St. Mary’s Church, Arkengarthdale

36 Carducci Quartet & Joseph Tawadros, 19:30 - St. Andrew’s Church, Grinton


MON 1 JUN

37 Keld Geology Walk, 10:00 to 15:00 - Meet in the car park by the Tea Rooms

38 Trio Volant, 16:00 to 17:00 - St. Mary’s Church, Muker

39 Josquin to Jones; Schubert to Sting, 19:30 - St. Andrew’s Church, Grinton


TUE 2 JUN

40 Stationary Walk, 10:15 to 11:15 - Meet in the lay-by opp. Reeth School

41 Gunnerside Lead mining Walk, 10:30 to 15:00 - Meet at Gunnerside Village Hall

42 Aurora Percussion Duo, 16:00 to 17:00 - Gunnerside Methodist Chapel

43 Reeth Brass Band, 19:30 - St. Mary’s Church, Arkengarthdale

44 Freddy Kempf & the Sacconi Quartet, 19:30 - Influence Church, Richmond


WED 3 JUN

45 Hawes Rural Heritage Walk, 10:15 to 15:15 - Meet at Hawes National Park Centre

46 The Hut People, 13:00 to 14:00 - Raygill House Farm, nr. Hawes

47 The Hut People, 16:00 to 17:00 - Raygill House Farm, nr. Hawes

48 Acoustic Triangle, 19:30 - Influence Church, Richmond


THU 4 JUN

49 Film: A Great Day in Harlem, 10:30 to 11:30 - Leyburn Arts Centre

50 Natural History at Hackfall Walk, 11:00 to 15:00 - Meet in Hackfall car park

51 Ben Okri In Conversation, 13:00 to 14:30 - Gunnerside Methodist Chapel

52 Matt Wadsworth & the Sacconi Quartet, 16:00 to 17:00 - Bedale Hall

53 RUPA Ensemble with Ben Okri, 19:30 - St. Gregory’s Church, Bedale


FRI 5 JUN

54 The Reeth Lecture: Doug Scott, 11:00 to 13:00 - Reeth Memorial Hall

55 The Reeth Lecture: Doug Scott, 15:00 to 17:00 - Reeth Memorial Hall

56 Lotte Betts-Dean & Jesse Flowers, 16:00 to 17:00 - Holy Trinity Church, Low Row

57 Muker Silver Band, 19:30 - Muker Public Hall

58 Britten Oboe Quartet, 19:30 - St. Andrew’s Church, Grinton


SAT 6 JUN

59 The Young’uns Singing Workshop, 13:30 to 15:00 - Tennants Garden Rooms, Leyburn

60 Solus Trumpet Ensemble, 16:00 to 17:00 - St. Michael’s Church, Spennithorne

61 The Young’uns In Concert, 19:30 - Tennants Garden Rooms, Leyburn

62 The Jazz Spivs, 22:00 to 23:30 - Tennants Cloister Room, Leyburn